http://gloriamarble.com/ua-158870522-1

خرید فروش صادرات سنگ نما در اصفهان

خرید فروش نمایندگی سنگ نما در اصفهان

خرید فروش قیمت نمایندگی سنگ گرانیت سبز، سنگ مرمریت سفید، سنگ مرمریت اوشن بلک، سنگ مرمریت در اصفهان

خرید فروش نمایندگی سنگ نما در اصفهان

خرید فروش قیمت نمایندگی سنگ گرانیت سبز، سنگ مرمریت سفید، سنگ مرمریت اوشن بلک، سنگ مرمریت در اصفهان

خرید فروش نمایندگی سنگ نما در اصفهان

خرید فروش قیمت سنگ نما،خرید فروش سنگ گرانیت ، گرانیت آبرنگی،سنگ جدول، سنگ نما سفید،سنگ مرمریت سیاه، سنگ نما قهوه ای، کوپ سنگ مرمریت اسپادانا سیلک، کوپ سنگ مرمریت اوشن ماربل، اسلب سنگ مرمریت اسپادانا یلک، اسلب سنگ مرمریت اوشن ماربل، قیمت سنگ مرمریت، کوپ سنگ مرمریت طوسی، کوپ سنگ مرمریت اوشن ماربل، قیمت سنگ مرمریت، قیمت سنگ ساختمانی، سنگ مرمریت سمیرم، مصالح ساختمانی، نمایندگی فروش سنگ نما در اصفهان،خرید و فروش اسلب و کوپ صادراتی اصفهان،فروش سنگ گرانیت سبز، گرانیت مشکی، گرانیت نطنز، فروش سنگ مرمریت اوشن بلک، ۰۹۹۱۱۰۱۹۵۸۹ گلوریا کارگران

آخرین نظرات
  • ۳۱ ارديبهشت ۹۹، ۰۷:۱۴ - چت روم
    عاالی

سایه کرونا بر تجارت خارجی ایران

يكشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۸، ۱۱:۱۶ ب.ظ
 

سایه کرونا بر تجارت خارجی ایران

 

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از دنیای اقتصاد، همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران، این ویروس بر تجارت خارجی نیز سایه افکنده است. برخی از کشورها اقدام به بستن مرزهای خود با ایران کرده‌اند و نه تنها مرزهای زمینی، بلکه مرزهای هوایی نیز از این اقدام مصون نمانده است.

از این رو، فعلا فعالیت تجار نیز تعلیق شده و وضعیت صادرات و واردات کشور در ماه آخر سال نامعلوم است. در عین حال، تکثر اخبار ضد و نقیض نیز موجب افزایش سردرگمی تجار و نگرانی آنها از آینده تجارت خارجی کشور شده است.

نگرانی فعالان اقتصادی کشور تا جایی افزایش یافته که رئیس اتاق بازرگانی تهران از ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری برای قرنطینه مرزی خبر داد. البته مقامات مسوول نیز از اقدامات مرزی برای کنترل شیوع کرونا خبر داده‌اند. در عین حال، اتاق بازرگانی تهران نیز در همین راستا اعلام کرد: دارندگان کارت‌های بازرگانی نیازی به مراجعه به اتاق برای تمدید اعتبار کارت خود ندارند.

همچنین طی تصمیم داخلی این پارلمان بخش‌خصوصی، تعداد نیروهای حاضر در محل اتاق به‌طور چشمگیری کاهش یافت و امور جاری پارلمان بخش‌خصوصی در روزهای آینده، تا روشن‌شدن چشم‌انداز همه‌گیری این ویروس، از طریق دورکاری انجام می‌شود. بنا به این تصمیم، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و نشست‌ها تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.

 

مرزهای بسته شده بر اثر شیوع کرونا بر تجارت خارجی ایران

با شیوع کرونا در ایران برخی از کشورهای هم مرز و هم منطقه، تصمیم به تعلیق عبورومرور کالا و مسافر گرفته‌اند. البته در این خصوص اخبار ضد و نقیضی منتشر شده است. به هم‌ریختگی خبری درخصوص باز یا بسته بودن مرزها تجار را سردرگم کرده است.

ترکیه: آنچه از سوی سیدروح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اعلام شد حکایت از بسته شدن مرز ترکیه داشت. در عین حال رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه نیز گفته بود مقامات ترکیه هیچ بازه زمانی مشخص نکردند و نمی‌توان گفت آیا تا نوروز مرزها باز می‌شود یا خیر، آنها براساس پخش و شیوع بیماری در کشور تصمیم خواهند گرفت. اما بعدازظهر روز گذشته مجددا اعلام شد که مجوز ورود رانندگان کامیون به غیر از تابعیت ایرانی به خاک ترکیه صادر شده است.

سخنگوی گمرک ایران در این باره گفت: ترکیه اجازه ورود رانندگان کامیون با تابعیت ترک را به خاک کشور خود از مرز ایران صادر کرده است. همچنین رانندگان با سایر تابعیت‌ها که باید از مسیر ایران و بعد ترکیه وارد مقاصد خود شوند، اجازه خروج از مرز ایران و ورود به خاک ترکیه را دارند اما این مجوز برای رانندگان با تابعیت ایران صادر نشده است.

عبدالهاشم حسن‌نیا معاون وزیر راه‌وشهرسازی نیز گفت: «با توجه به اینکه ترکیه اعلام کرده مرز خود با ایران را بسته است به شرکت‌های حمل‌ونقل بار اعلام کرده‌ایم که از تردد به سمت مرز ترکیه فعلا خودداری کنند.»

افغانستان: سخنگوی گمرک ایران از بسته شدن مرزهای افغانستان نیز خبر داده بود. اما حسن‌نیا معاون وزیر راه‌وشهرسازی عنوان کرد: «مرز افغانستان با ایران باز است و مشکلی برای تردد ناوگان باری وجود ندارد.»

عراق: اخبار ضدونقیض از مرزهای عراق نیز بسیار است. مرز مهران در چند روز گذشته بسته شده بود. اما دلیل تعطیلی موقت این مرز موضوعی غیر از ویروس کرونا گزارش شد. این مرز روز گذشته مجددا فعالیت خود را از سر گرفت. سیدروح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران در گفت‌وگو با «ایرنا» اعلام کرد:‌ از ساعت ۱۰:۴۵ صبح دوشنبه ۲۰ دستگاه کامیون عراقی وارد گمرک مهران شدند تا کالاها و بارهای صادراتی ایران را تحویل بگیرند و به عراق تحویل دهند.

وی ادامه داد:‌ به‌دلیل بسته شدن مرز مهران، هزار دستگاه کامیون صادراتی در این مرز متوقف مانده بود که تاکنون ۲۰ دستگاه وارد شده‌اند و سرعت کار نیز عادی است. لطیفی ابراز امیدواری کرد دوشنبه حدود ۳۰۰ کامیون از مرز عراق وارد مهران شوند و طی دو سه روز آینده بار مانده در مهران را تحویل بگیرند و به مقاصد در عراق انتقال دهند.

سخنگوی گمرک عنوان کرد:‌ حدود ۸ روز است که رانندگان کامیون ایرانی و عراقی در دو طرف مستقر و منتظر تصمیمات عراق هستند. بسته شدن مرز به غیر از موضوعات اقتصادی،‌ موضوعات اجتماعی را هم در بر دارد و امیدواریم جابه‌جایی کالاها با کمترین مشکل به سمت عراق اتفاق بیفتد.

به گفته لطیفی، در این چند روز به‌دلیل بسته بودن مرز مهران بار صادراتی جدید به آنجا ارسال نشده و هزار کامیون معطل در مرز آنهایی بودند که پیش از تصمیم بسته شدن مرز به آنجا ارسال شدند. این درحالی است که سازمان گذرگاه‌های مرزی عراق ضمن تمدید ۱۵ روزه ممنوعیت ورود افراد از ایران به این کشور، سفر اتباع خود را به ایران نیز برای مدت مشابهی ممنوع کرد. حسن‌نیا، معاون وزیر راه‌وشهرسازی نیز خبر از بسته شدن مرز عراق خبر داده و گفته است اگر بسته ماندن مرزهای ایران و عراق طولانی شود، کامیون‌ها از مرز عراق به محل مبدأ بارگیری بازگردانده می‌شوند.

جمهوری آذربایجان: گفته می‌شد که گمرک بیله سوار مغان نیز به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده که مدیرکل این گمرک هم از باز بودن گمرک این شهرستان مرزی و فعالیت تجاری آن خبر داد.

رامین ظهیری با رد برخی شایعات در باره بسته شدن مرز بیله‌سوار افزود: همکاری‌های مشترکی بین ایران و جمهوری آذربایجان برای شناسایی ناقلان احتمالی ویروس کرونا در مبادی ورودی و خروجی دو کشور صورت می‌گیرد. در پایانه مرزی بیله سوار تردد کامیون، اتوبوس، سواری و همچنین مسافران دو کشور برقرار است.

سایر مرزها: علاوه بر این، خبرها حکایت از بسته شدن مرزهای هوایی گرجستان و ترکمنستان دارد. کویت نیز از دیگر کشورهایی است که در راستای مصون ماندن کشورش از شیوع ویروس کرونا، اقدام به تعلیق عبور و مرور مسافران از ایران کرده است.تعیین تکلیف مرزها تا چند روز آینده
حسن‌نیا معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به وضعیت مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه اظهار کرد: مرز زمینی با سه کشور عراق، ترکیه و ترکمنستان بسته شده است؛ اما مرز افغانستان با ایران باز است و مشکلی برای تردد ناوگان باری وجود ندارد. این موضوعات از سوی نهادها و وزارتخانه‌های متولی درحال پیگیری است و تا چند روز آینده وضعیت مرزهای زمینی با این کشورها مشخص می‌شود.

حسن‌نیا تاکید کرد: این موضوع فقط ایران را دچار مشکل نکرده؛ بلکه تجار عراقی که این محموله‌ها را خریداری کرده‌اند هم با مشکل مواجه هستند و انسداد مرز مشکل متقابل برای هر دو کشور است. او همچنین درباره چک پزشکی رانندگانی که چند روز در پشت مرز عراق معطل بوده‌اند، گفت: طرف مقابل باید این تصمیمات را اتخاذ کند و در مبادی کشورهای خود چک‌های پزشکی را در نظر بگیرد.

حسن‌نیا در پاسخ به این سوال که برای اسکان و ساماندهی رانندگانی که در مرز ایران و عراق معطل مانده‌اند چه تدابیری دیده شده است، گفت: این اولین‌بار نیست که رانندگان در این مسیر خواب چندروزه دارند و تجربه انتظار پشت مرز را دارند؛ البته همان‌طور که گفته شد اگر تا سه روز آینده مذاکرات برای بازگشایی مرز به نتیجه نرسد، دستور بازگشت آنها را خواهیم داد.کنترل‌های مرزی در مبادی ورودی
مرزهای ورودی ایران نیز در راستای گسترش ویروس کرونا در ایران دست به اقدامات کنترلی زده‌اند. سخنگوی گمرک ایران گفته است: کارکنان وزارت بهداشت از ۱۵روز پیش در مرزها مستقر شده‌اند و پس از معاینه، افرادی که مشکوک به ویروس کرونا هستند را به قرنطینه هدایت می‌کنند.

لطیفی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد اقدامات گمرک جهت پیشگیری از ورود کرونا به کشور از طریق مبادله کالا اظهار کرده است: مرجع ورود کالا به کشور در ابتدا گمرک نیست، بلکه در مسیر دریا سازمان بنادر، در مسیر هوایی شرکت فرودگاه‌ها، در مسیر جاده‌ای سازمان راهداری و در مسیر ریلی شرکت راه‌آهن متولی هستند؛ در واقع این نهادها قبل از گمرک، بار را تحویل می‌گیرند.

سخنگوی گمرک ایران افزود: با این حال، شورایی تحت‌عنوان شورای ساماندهی مرزی در هر استان و هر گمرک وجود دارد. در این شورا سازمان‌های مختلفی از نهادهای امنیتی، خدمات‌رسانی، نظارتی و کنترلی عضو هستند که با مرز ارتباط دارند. گمرک هم عضو این شوراست.

مطابق با تصمیم این شورا، کارکنان قرنطینه انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۱۵ روز پیش در بسیاری از مرزهای کشور چه در حوزه مسافری، چه در حوزه تردد بار و کالاهای تجاری مستقر شده‌اند و پس از معاینه، افرادی که مشکوک هستند را به قرنطینه هدایت می‌کنند.

لطیفی با بیان اینکه کنترل‌های لازم در مرزهای ورودی وجود دارد، گفت: انسان تا ۱۴ روز از آلوده شدن خود به این ویروس، بی‌اطلاع است اما ویروس روی اشیا فقط ۹ ساعت زنده است. از این‌رو، عمدتا در صورت وجود ویروس روی کالاها، قبل از ورود به کشور از بین می‌روند. فقط ناقل انسانی ممکن است بتواند بیماری را به داخل کشور منتقل کند که برای جلوگیری از آن، تیم وزارت بهداشت در مرزهای کشور مستقر شده‌اند.


منبع: دنیای اقتصاد

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی